«Δελτίο Τύπου ERASMUS+, Βερολίνο Γερμανίας»

Βερολίνο1

Το εκπαιδευτικό σεμινάριο Game-Based Learning – Gamification στο Βερολίνο παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, κα Κωνσταντίνα Λάππα-Βαρδούλη, Διευθύντρια, Ξανθή Κατσιάνη, Εκπαιδευτικός Αγγλικής και Ελένη Διαμάντη, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής από 1 έως 5 Αυγούστου. Το σεμινάριο είναι μέρος του προγράμματος Erasmus+ KA101 Creativity and Teaching που υλοποιεί το Σχολείο και αφορά στην επιμόρφωση εκπαιδευτικών με θέμα τη δημιουργικότητα και τη διδασκαλία. Τα επιμορφωτικά σεμινάρια είναι αναγκαία για την εξέλιξη ενός εκπαιδευτικού και το πρόγραμμα Erasmus+ δίνει μια μοναδική ευκαιρία σε διδάσκοντες να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να εξελίξουν τον τρόπο διδασκαλίας τους.

Το παιχνίδι ιδιαίτερα στους μικρούς μαθητές δίνει κίνητρο για μάθηση και κάνει την εκπαιδευτική διαδικασία πιο διασκεδαστική. Η παιγνιώδης μάθηση, ιδιαίτερα μετά τη δύσκολη συγκυρία της πανδημίας, μπορεί να έχει πολύ θετικά αποτελέσματα στη μάθηση και ακριβώς πάνω σε αυτό επιμορφώθηκαν οι εκπαιδευτικοί μαθαίνοντας τα πλεονεκτήματά της, τρόπους εφαρμογής σε όλα τα σχολικά αντικείμενα και μεθοδολογία ενσωμάτωσής της σε όλες τις φάσεις της διδασκαλίας.