ΑΡΧΕΙΟ

«Δελτίο Τύπου ERASMUS+, Λοτζ Πολωνίας»

logoerasmus1odimerasmus logo
Στο Λοτζ της Πολωνίας βρέθηκε αντιπροσωπεία του Σχολείου μας από τις 13/02/2023 έως 15/02/2023 στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο: “Promoting awareness of climate change through adopting and sharing smart practices within our school communities, locally and globally”.
Εκεί πραγματοποιήθηκε η τέταρτη συνάντηση με τους εταίρους και σκοπός ήταν η ανταλλαγή καλών πρακτικών. Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν οι εκπαιδευτικοί Κατσιάνη Ξανθή (ΠΕ06 Αγγλικών), Μπίλιου Ευθυμία και Καρκανιάς Ηλίας( ΠΕ70 Δάσκαλοι).
Στο πρόγραμμα συμμετέχουν το Σχολείο της Πολωνίας, που ήταν και το Σχολείο υποδοχής, ένα Σχολείο ακόμη από Πολωνία, δύο Σχολεία από Ιταλία και ένα  Σχολείο από Ιρλανδία. Στόχος του προγράμματος είναι η ανταλλαγή καλών πρακτικών στον περιβαλλοντικό τομέα, η ενεργή συμμετοχή των μικρών μαθητών σε δράσεις που στόχο έχουν την κατανόηση της κλιματικής αλλαγής και της αναγκαιότητας της αλλαγής νοοτροπίας σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος. Στην τέταρτη αυτή συνάντηση οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν μαθήματα στο δημοτικό Σχολείο υποδοχής και δράσεις που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές. Επίσης επισκέφτηκαν άλλο ένα δημοτικό σχολείο, ένα νηπιαγωγείο και ένα λύκειο ώστε να αποκτήσουν συνολική εικόνα του εκπαιδευτικού συστήματος.
Τέλος, πραγματοποιήθηκε και μια  εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αλατωρυχείο της Βιελίτσκα- Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO.
Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί  καθόρισαν τα επόμενα βήματα του προγράμματος αλλά και τις μετέπειτα κινητικότητες.
Ακόμη μια κινητικότητα Erasmus+ ολοκληρώθηκε και οι συμμετέχοντες απέκτησαν πολύτιμες εμπειρίες τόσο από την επίσκεψη στα σχολεία της Πολωνίας όσο και από την ανταλλαγή απόψεων με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς των άλλων χωρών.
Η παιδαγωγική ομάδα Erasmus+ του 1ου Δημοτικού Σχολείου
Lotz