ΑΡΧΕΙΟ

Οργανούληδες: Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την υγιεινή ζωή και τη δωρεά οργάνων

Οργανούληδες

Η Β1 τάξη του Σχολείου μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΟΡΓΑΝΟΥΛΗΔΕΣ». Το πρόγραμμα βρίσκεται υπό την αιγίδα του ΕΟΜ, του Υπουργείου Υγείας και του ιδρύματος Ωνάση

Μέσα από τους Οργανούληδες  μιλήσαμε για κάποια από τα βασικότερα όργανα του σώματος, τη λειτουργία τους και την υπεύθυνη προστασία της υγείας τους, ώστε να καλλιεργήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες την αντίληψη ότι στην υγεία δεν έχει σημασία τόσο η εξωτερική εμφάνιση, όσο ο εσωτερικός μας κόσμος.

Πολλοί άνθρωποι, κατά τη διάρκεια της ζωής τους, χρειάζεται να αντικαταστήσουν ένα όργανο, το οποίο δεν λειτουργεί σωστά, με ένα άλλο. Στην ιατρική, αυτή η διαδικασία ονομάζεται μεταμόσχευση και, για να επιτευχθεί, πρέπει κάποιος άλλος άνθρωπος να έχει αποδεχτεί να γίνει δωρητής οργάνων.

Οι Οργανούληδες είναι εδώ για να ξεκινήσουν τον διάλογο, να βοηθήσουν τα παιδιά να καταλάβουν πόσο υπέροχη είναι η δωρεά οργάνων και να μοιραστούν τις σκέψεις τους μιλώντας για αυτή τη διαδικασία με τους ενήλικες του περιβάλλοντός τους. Ελπίζουμε πως όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα επιλέξουν να γίνουν δωρητές ή, όπως τους αποκαλούμε, «υπερήρωες που σώζουν ζωές».

Ακολουθεί η παρουσίαση του προγράμματος:

Oργανούληδες στο Canva με ήχο – από τη Δασκάλα του Β1, κα Φωτεινή Κωτούλα

Μπορείτε να κατεβάσετε την παρουσίαση σε μορφή βίντεο(mp4) με κλικ εδώ.