ΑΡΧΕΙΟ

Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

jan23c1

Σήμερα, Παρασκευή 27/01/2023, Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος, Εκπαιδευτικοί και μαθητές-τριες της Στ’ Τάξης του Σχολείου μας επισκεφθήκαμε την Εβραϊκή Συναγωγή των Τρικάλων «Καλ Γιαβανίμ».

Στον ανακαινισμένο χώρο της Συναγωγής ξεναγηθήκαμε από τον κ. Μ. Βαρούχ, μάθαμε για την ιστορία της Εβραϊκής Κοινότητας των Τρικάλων και ακούσαμε αρκετές ιστορίες για τους 139 νεκρούς Τρικαλινούς των στρατοπέδων συγκέντρωσης. Τιμήσαμε με την παρουσία μας τα θύματα του Ολοκαυτώματος και τηρήσαμε ενός λεπτού σιγή.

Αποτελεί ιστορικό και ηθικό καθήκον όλων, την ημέρα αυτή αλλά και κάθε ημέρα, να θυμόμαστε με δέος τις σκοτεινές εκείνες στιγμές της Ευρώπης για να εξασφαλίσουμε ένα μέλλον ειρηνικό, δημοκρατικό και ελεύθερο από ρατσιστικό μίσος, από εκφάνσεις αντισημιτισμού και άλλες διακρίσεις κατά συνανθρώπων μας.