ΑΡΧΕΙΟ

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Την Τετάρτη 8 Ιουνίου το Σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων και το τμήμα ΤΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Οι μαθητές των τμημάτων Β1′ και Β2′ απήγγειλαν ποιήματα σχετικά με το περιβάλλον, ζωγράφισαν και συμμετείχαν σε παιχνίδι Ανακύκλωσης. Ακόμη, πήραν μέρος σε επίδειξη ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ και ΠΑΛΗΣ από φοιτητές και υπευθύνους του ΤΕΦΑΑ. Στο τέλος, χόρεψαν σχηματίζοντας κύκλο και φώναξαν συνθήματα σχετικά με το περιβάλλον.

Απώτερος σκοπός των δράσεων η υιοθέτηση συμπεριφοράς φιλικής προς το περιβάλλον και η καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης. Το σύνθημα των παιδιών που κυριάρχησε ήταν:

«Περιβάλλω το περιβάλλον με αγάπη»!

Οι εκπαιδευτικοί που συντόνισαν τη συμμετοχή στις δημιουργικές και εποικοδομητικές αυτές δράσεις είναι η κ. Πανάγου Ελένη και η κ. Τύμπα Ιωάννα.

Δείτε φωτογραφίες…

περιβάλλονJune22a περιβάλλονJune22b