ΑΡΧΕΙΟ

Σχολική γιορτή για την Εθνική Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22/3/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας σε συνεργασία με τις δασκάλες των τμημάτων τους, ΣΤ1 κα Άννα ΒλαχομήτρουΣΤ2 κα Φανή Τσατσάγια και τη μουσικό του Σχολείου μας κα Βιβή Κοζιού, παρουσίασαν τη γιορτή για την Εθνική Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου 1821. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αναφέρθηκαν στο χρονικό της επανάστασης και μέσα από θεατρικά σκετς, ποιήματα, αφηγήσεις και τραγούδια φώτισαν αρκετά σημεία της εποχής, εστιάζοντας σε συγκεκριμένους ήρωες της επανάστασης.

Η γιορτή πλαισιώθηκε από τραγούδια που επιμελήθηκε η μουσικός του Σχολείου μας. Επίσης, βοήθησαν οι Εκπαιδευτικοί κος Γιάννης Παρζάλης στους παραδοσιακούς χορούς και ο κος Αναστάσης Κοτσίρας στα σκηνικά.

Δείτε φωτογραφίες…

mar24z1 mar24z2